понеделник, 29 септември 2014 г.

LondON! : градът, който чете под земята

LondON!

Още с пристигането си усетих динамиката на този град. Англичаните са хора, които сякаш винаги бързат за нещо - за работа, за училище, за среща, за бира, за сухи дрехи :) За тях е нещо обичайно да се блъснеш с минимум петима човека на ден и то най-вече туристи, които не са свикнали с обратното движение. И за тях хитро са предвидени знаци накъде да гледат, като пресичат улици, от коя страна на ескалатора да застанат и какво да не носят, за да не пречат на бързащите. 

Единственото място, на което се усеща спокойствие, е в градския транспорт. Понякога за да стигнеш от точка А до точка Б, трябва да пропътуваш 20 спирки с метрото, а в някои случаи дори повече. Съвсем спокойно могат да се прочетат по 2-3 книги на седмица.

Огледаш ли се, могат да се видят навсякъде четящи хора - книги, елекотрнни книги, вестници, списания. Впечатление ми направи, че на спирките оставят току-що изпечатани безплатни вестници и списания, които да можеш да четеш по време на дългото пътуване и  да ги оставиш на седалките за следващия.

Помислили са за комфорта на пътуващите във всяко отношение :) Дано скоро тази практика се въведе и при нас.









И тематична снимка - англичанин, облечен в стил ала "Шерлок Холмс" чете книга със заглавие (което не знам дали добре се чете) "London Under" в лондонския Underground :)

четвъртък, 18 септември 2014 г.

Letters of flesh - Страницата, която трябва да следите



Днес ще ви разкажа малко за Letters of flesh. Това е сайт, който заедно с фейсбук страницата следя от известно време.

За сайта

Letters of flesh e съвместен проект на писателите Георги Белоречки и Августин Господинов, но през април 2013 Георги Балоречки се оттегля от проекта, като неговото творчество може да бъде следено на http://georgibelorechky.blogspot.it/, както и на фейсбук страницата „Георги Белоречки – поезия и проза"(http://www.facebook.com/GeorgiBelorechky).
В момента Letters of flesh се поддържа от Августин Господинов - творчески псевдоним на Илиян Любомиров.

За Августин


Той е млад, невероятно талантлив и изключително чаровен. В интервю пред Нова Телевизия споделя:

"Илиян съм Аз, а Августин е моето свръх Аз. Всичко останало е То. Псевдонимът е суета, поза и шизофрения и точно затова Августин ми отива. Илиян съм пред малко хора."

Повече от интервюто можете да прочетете ТУК

По-рано тази година той спечели наградата на публиката на "София: Поетики - 2014" със следното стихотворение

в селото където отиваме
няма обхват
и ще трябва да викаме
там дядо ми е винаги
пиян и говори за Маркс
баба ми вари чорби
бере билки коли зайци
и пита за името ти
там можем по цял ден
да косим трева
да караме балканчета
да се храним само
с джанки и да пием вода
от чешмата в читалището
или тази до гробищата
там има плевня ако решим
да сме клишета от филми
имаме и кръчма където
да те черпя голяма мастика
с малка мента и да си търся
повод да разбия бутилка
от жълта лимонада
в главата на някого защото
те е погледнал неподобаващо
ти казваш че можеш и сама
да разбиваш глави знам го
и да сменяш крушки можеш
сама остави ме обаче
да бъда достатъчно мъж
в нещо толкова дребно
а после ме занеси до вкъщи
сложи ме да легна
и излез да нацепиш дървата.

Изключително интересна и вдъхновяваща личност. След като прочета някое от стихотворенията му, които публикува на фейсбук страницата, оставам безмълвна пред стила и начина му на изказване, за това колко е млад (роден е през 1990г.) и колко мъдрост се крие в опита му.

Ето някои от любимите ми негови стихотворения:

отвътре имаш
вселени някакви
отвътре си мека
като средичката
на бял ръчен
от селска фурна
и си чиста отвътре
другото се мие
другото са катрани
от дните
отвътре си огънче
на клечка кибрит
стигаш да пламна
но топлиш

аз съм по-скучен
отвътре съм твой

***

и ако тя в десет реда
пишеше колко ме ненавижда
всичко бе ясно това е обичане

страхувам се че днес
в десет реда написа
колко ме обича.

***

някои неща
не са за стих
просто

с една жена
можеш
да изживееш
хиляда неща
а с хиляда жени
можеш
да изживееш
само едно

просто
не са за стих
някои неща.

***

една песен някога наша
вече обща и чужда
дочувам по радиото
става ми криво

бих продал всяко свое
утре
за едно единствено
вчера.

***

държи се като лято
ходи като дъжд
а как само танцува

разпиляна в дните си
и в косите си
и няма часовник
календар или фиба
които да я променят

държи се като лято
и нямаш място
с облаците си
до нея.

***

и тя беше винаги
там
тръгваше си
секунда преди
да го пожелая
без да остави
и косъм
по възглавницата

и аз дълго гледах
затворената врата
някой на време
я беше научил
че човек е най
хубав когато
го няма.

***

ще съблека грима ти
точките на роклята
другите мъже
тъгите

едно тук и сега
е повече от всяко
завинаги.

И тъй като вече със сигурност сте станали почитатели :) , една добра новина - първата стихосбирка вече е на път - съдържа 53 стихотворения. Следете актуалната информация на ФБстраницата и на сайта. :)

Линкове

Letters of flesh 
Facebook Page Letters of flesh
Facebook Page Августин Господинов 

вторник, 16 септември 2014 г.

Кога е най-доброто време да пием кафе?

Понякога ми се случва след изпитото кафе да не се чувствам толкова активна и будна, колкото би трябвало да бъда и реших да се поразровя малко из интернет на какво може да се дължи това. Попаднах на статия, в която се изследва нивото на хормона кортизол в тялото и как влияе той на нашето състояние през деня. И ето го и обобщението:

Нашето тяло работи в ритъм, който е познат като биологичен часовник. Той работи в 24 часов хормоничен цикъл и казва на тялото кога да се събуди, яде, спи и да прави други различни неща. В определен момент от този ритъм се образува кортизол - хормон, който те кара да се чувстваш буден.

Пикът на продукцията на кортизол е между 8:00 и 9:00 часа сутринта, което означава, че тялото ни е "кофеинизирано" по естествен начин през тези часове на деня, затова няма нужда веднага след като се събудим да посегнем към кафето. 

Ако пием кафе по време на пика на продукцията на кортизол, ефектите от кофеина ще бъдат до голяма степен намалени, тъй като изпитваме естествена будност. 

Така че, ако искате да се събудите, опитайте да пиете кафе след като нивата на кортизол в тялото ви са преминали, което се случва няколко пъти на ден. Първият спад се усеща в периода 9:30-11:30.

Ето и повече информация за нивата на кортизола през деня.



Източник: http://en.ilovecoffee.jp/

понеделник, 15 септември 2014 г.

"Моето кафе" - Красимир Щаков

Ето и една мотивация за началото на работната седмица - "Моето кафе" в проза, подарък за блога ми от моя колега и приятел Красимир Щаков.

Красимир Щаков e автор на стихосбирката "Изгубеност", за която можете да намерите повече информация - ТУК

А сега се насладете на чаша ароматно кафе със следващото произведение. Усмихнат и ползотворен ден ви желая! :)


Моето кафе

                Кафето с аромат ме събужда за ежедневните предизвикателства всяка сутрин. И не само мен. Някои го предпочитат чисто, други – с мляко и захар. Е, аз го пия с малко обезмаслено мляко и с лъжичка натурален пчелен мед – несравнимо. Моето сутрешно кафе!
                А след това очите ми се отварят за пъстрите цветове на деня: по улиците; в автобуса или метрото; дори в асансьора... Пия го и следобед – в прохладата на някое уютно кафене с дворче или у дома. А защо не и в пауза на работа?
                Веднъж го срещнах с книгата. Допаднаха си. Много. И сега са почти неразделни. В едната ръка държа четивото, а в другата – чашата с живителна течност. Едното помага за пълноценно усвояване на другото. И се допълват – нестравнимо.
                Обичам книжните корици, съчетаващи идеен дизайн с феерия на печатарски материали и цветове. Обичам и апликациите върху пяната на гигантско капучино, на което само аз ще се посветя в следващите час и нещо...
                Моето кафе си има и другари: любимата чаша, пленителната гледка, обаятелната атмосфера на кафенето-фаворит, моите приятели, любимата отбелезалка за поредното интересно четиво.
                „Колкото повече, толкова повече.“, казва Мечо Пух и дори не подозира колко истина има в думите му.
Красимир Щаков




петък, 12 септември 2014 г.

10 града с най-доброто кафе

Ако сте любители на кафето и обичате да му се наслаждавате колкото се може по-дълго време, тогава със сигурност трябва да включите градовете по-долу към списъка с пътуванията ви. Намерих тази статия в блог за пътувания -  Plenty Tours , като останах малко разочарована, че Италия не е включена в списъка с най-доброто кафе. Но все пак според класацията на Plenty Tours тези градове имат една от най-добрите кафе култури и страхотно кафе. И това са:

Виена, Австрия 

През 2011г. ЮНЕСКО включи виенската кафе култура като част от австрийското
нематериалното културно наследство. Това, което ни впечатлява толкова не е кафето, а кафе културата. Обичай е във Виена клиентите да останат с часове в кафенетата, да четат вестници и списания, да играят карти и др. Със своите мраморни маси и столове, приличащи на тронове, Виена има кафенета с декор,за който винаги сте си мечтали.

Осло, Норвегия

Норвежците съживяват представата как трябва да се пие кафе. Ако сте се за нещо по-различно, трябва да опитате норвежкото кафе, особено в Осло. Кафето се изпича толкова леко, че можете да вкусите колко перфектни са зърната.

Лисабон, Португалия 

Когато сте в Лисабон, правете като португалците - поръчайте си кафе Бика. Бика е шот еспресо със захар. Кафените зърна се изпичат на low-slow техника, която наистина подчертава вкуса. В допълнение към това кафенетата са красиво декорирани също.

Сао Пауло, Бразилия 

Повечето от кафето в света идва от Бразилия. Тя произвежда около една трета от световното производство на кафе. Ако сте пристрастен към кафето, можете да посетите Сао Пауло, който е богат на кафе култура. Със сигурност ще намерите перфектната чаша кафе.

Ванкувър, Канада 

Ванкувър е градът в Канада, полудял за кафе. Може да забележите кафе почти навсякъде; има повече от един Starbucks на почти всяка магистрала и малки кафенета в уединените квартали. С прилагането на методи за студено варене баристите подчертават най-добрия вкус в първокласните кафе зърна. Можете да опитате ново, като предпочетете малкото кафене, а не голямата верига.

Хавана, Куба

В Хавана кубинците са тежки пиячи на кафе -  в почти всяка част от деня си, сутрин или след хранене. Трябва да изпиете чаша кафе, докато сте в града, тъй като това е част от тяхната култура. Опитайте Coradito, което е еспресо с горещо мляко или Cafe Cubano, което е еспресо с добавена захар, докато още ври.

Портланд, Орегон 

Обществото в Портланд приема кафето си много сериозно. И под сериозно се има предвид, че се прави анализ на вкусовия профил на кафето и  се водят бележки. Точно като ценителите на виното за виното. Някои малки кафенета са започнали да пекат собствено кафе, така че не се изненадвайте при избора на кафе, който можете да намерите тук.

Сиатъл, Вашингтон

Сиатъл е известен в световен мащаб като родината на кафе гиганта Starbuck. Хората в Сиатъл пият повече кафе, отколкото навсякъде другаде в Америка. С 35 кафенетата на100 000 жители, не можете да ходите в продължение на повече от един блок, без да намерите поне едно кафене.

Мелбърн, Австралия 

Мелбърн се приема като кафе столица на Азия и Тихия океан. Много хора са на мнение, че тук се сервира най-доброто кафе. Баристите кспериментират с много техники за варене, за да направят чашата с кафе - тази, която сте търсели цял живот. Това е друг град в списъка, който има кафенета почти навсякъде, така че можете да  пропуснете големите вериги и да се насладите на обстановката в малките кафенета.

Тайпе, Тайван 

Тайван винаги е имал кафе като част от националното си наследство, като акцентът е върху бавните пивоварни техники, които правят кафето толкова добро, че една чаша никога не е достатъчна. Разбира се, използват се само най-добрите зърна кафе.

И както казах малко останах изненадана, че Италия не е включена, но може би не е включена заради това, че във всеки град кафето е страхотно, а класацията е само за градове. А от списъка изведнъж ме обхвана носталгия по Виена и прекрасния аромат на кафе от малките кафе къщички. Може би тя ще ми е първа в списъка с пътувания за следващата година. :) А на вас къде кафето ви е допаднало най-много? :)

вторник, 2 септември 2014 г.

Съвети как да подобрим писателските си умения

Във всеки един от нас се крие талант и ако смятате, че имате дарба да пишете,ето някои полезни съвети от най-известните и успешни писатели в света за това как да усъвършенствате уменията си.

Първи стъпки:
“I always advise children who ask me for tips on being a writer to read as much as they possibly can. Jane Austen gave a young friend the same advice, so I’m in good company there.” - J.K. Rowling, “Harry Potter” series.

“I would advise anyone who aspires to a writing career that before developing his talent he would be wise to develop a thick hide.” - Harper Lee, “To Kill A Mockingbird.”

“You can't wait for inspiration, you have to go after it with a club.” - Jack London, “White Fang.”

При избора на думи и пунктуацията:
“Never use a long word where a short one will do.” - George Orwell, “1984.”

“If you are using dialogue — say it aloud as you write it. Only then will it have the sound of speech.” - John Steinbeck, “The Grapes of Wrath.”

“Cut out all those exclamation marks. An exclamation mark is like laughing at your own joke.” - F. Scott Fitzgerald, “The Great Gatsby.”

При разработването на историята:
“The writer’s job is to get the main character up a tree, and then once they are up there, throw rocks at them.” - Vladimir Nabokov, “Lolita.”

“A short story must have a single mood and every sentence must build towards it.” - Edgar Allen Poe, “The Tell-Tale Heart.”

“Get it down. Take Chances. It may be bad, but it's the only way you can do anything really good.” - William Faulkner, “The Sound and the Fury.”

“Your intuition knows what to write, so get out of the way.” - Ray Bradbury, “Fahrenheit 451.”

При редактирането:
“Write drunk, edit sober.” - Ernest Hemingway, “For Whom the Bell Tolls.”

“When your story is ready for rewrite, cut it to the bone. Get rid of every ounce of excess fat. This is going to hurt; revising a story down to the bare essentials is always a little like murdering children, but it must be done.” - Stephen King, “The Green Mile.”

“My own experience is that once a story has been written, one has to cross out the beginning and the end. It is there that we authors do most of our lying.” - Anton Chekhov, “The Lady with the Dog and Other Stories.”

“Substitute ‘damn’ every time you’re inclined to write ‘very;’ your editor will delete it and the writing will be just as it should be.” - Mark Twain, “The Adventures of Tom Sawyer.”

“Writing is easy. All you have to do is cross out the wrong words.” - Mark Twain, “The Adventures of Tom Sawyer.”

И защо ключът се крие в простотата на изказа:
“The most valuable of all talents is that of never using two words when one will do.” - Thomas Jefferson, “The Declaration of Independence"

“Think like a wise man but communicate in the language of the people.” - William Butler Yeats, “Fairy and Folk Tales of the Irish Peasantry.”

Сега можем да се захванем с писането на следващия велик роман. :)

Източник: Businessinsider.com

понеделник, 1 септември 2014 г.

Защо ни прилошава, когато сме в движение (видео)

Често ми се налага да пътувам и по време на дълъг път обичам да запълвам времето си с четене на книга. Това е едно от любимите ми занимания. Но на много хора им прилошава и обяснението за това можете да намерите в анимираното клипче от TED-Ed.

Има субтитри и на български, като кликнете върху бутона CC в долния десен ъгъл и изберете български. :)