събота, 31 май 2014 г.

Чао червени очи, здравей уикенд!

Точно преди края на работната събота, в която къде сме работили, къде сме се прозявали, ни е нужна чаша кафе, за да посрещнем така дългоочаквания, макар и кратък уикенд. 

Някъде там има един свят, в който не е нужно да се редиш на опашка за чаша кафе и единственото, което трябва да направиш е да се прозееш, за да получиш жадуваната чаша топло кафе. И това не е мечта.

Холандската компания Douwe Egberts, като част от нова рекламна кампания, сбъдва тези мечти. Компанията изобретява кафе автомат с технология за разпознаване на лица и създава механизъм, поднасящ чаша магическо горещо кафе. Машината е разположена на места, посещавани най-често от уморени пътници - летищата. 



Кампанията "Bye Bye Red Eye" награждава близо 210 пътници с освежаваща напитка и много усмивки. Кафето е безплатно в повечето случаи. Единствената валута, която се приема, е прозявката, която бива разпознавана от машината. 

И в духа на това клипче отивам да се прозявам пред котлона :)

Чао червени очи, здравей уикенд! 

петък, 30 май 2014 г.

За плажните библиотеки

Заради проливните дъждове тези дни, сякаш мирисът на море и  солта по кожата са по-скоро блян, отколкото близка действителност. И все пак, за да си ги припомним, ще ви запозная с една новина от близките дни.

Както знаем миналата година беше открита първата плажна библиотека в Европа. Тя се намира на централната плажна ивица в Албена. Плажуващите могат да си избират от над 2500 тома на повече от 15 езика и директно да четат на плажа. Тази година напук на мрачното време библиотеката беше открита на 24 май по случай празника на славянската писменост и култура. За този сезон организаторите са подготвили двойно повече книги, а жанровото разнообразие включва заглавия за всички вкусове - детски приказки, световна класика, трилъри, криминалета, романтични четива и мемоари. Планира се през юни библиотеки да има и пред хотелите "Калиакра" и "Гергана" - в двата края на ивицата.



Изглежда, плажните библиотеки набират популярност, тъй като този месец беше открита и първата такава в Гърция - в курортното градче Аия Ана на остров Евбея. Въпреки че, библиотеката не е толкова богата (над 300 книги на 4 езика), колкото родната ни, се надяваме инициативата да се разпространи навсякъде. Какво по-хубаво да четеш нова книга на плажа с мента със спрайт, наслаждавайки се на шума на вълните и морския бриз? :)

А вие ще я посетите ли? :)

четвъртък, 29 май 2014 г.

Кафе като мастило

За едно зареждащо начало на деня днес ще ви запознаем с Coffee Art - техника, позволяваща рисуване с 100% кафе вместо мастило.

Дирcеу Вейга съчетава любовта си към рисуването и кафето в едно. Той е бразилски художник, живеещ в Куритиба (Южна Бразилия) и започва кариерата си през 1994 г. като илюстратор на детски книги в няколко издателства.

Дирcеу наистина обича кафе и поради тази причниа, през 2007г. започва да смесва тези две страсти: кафе и изкуство или просто "Coffee Art"

За картините си той използва само четка, хартия и чаша еспресо и за минути на листа хартия оживяват образите на знаменитости, като Елвис Пресли, Едит Пиаф и др.

Повече информация за картините му и как могат да бъдат поръчани, можете да получите на сайта на Дирсеу Вега. 




сряда, 28 май 2014 г.

Coffee motivation - life inspiration

Когато работният ден натежава, е хубаво да изберем второто! Черпя ви едно кафе!

“Should I kill myself, or have a cup of coffee?” 
― Albert Camus


Goodreads - "Под небето на Тоскана" от Франсис Мейс

В категорията "Какво да четем" в днешния списък попада "Под небето на Тоскана" на Франсис Мейс. Попаднах на нея съвсем случайно от ViewSofia, които имат страхотна статия по темата.

Тъй като съм голяма почитателка на Италия, италианската кухня, историята, архитектурата и изобщо "ла долче вита", смятам, че книгата ще бъде интересно четиво и за всички фенове на "Яж, моли се и обичай" на Елизабет Гилбърт, където част от книгата е посветена на Рим (моята любима част).

В "Под небето на Тоскана" са събрани автобиографичните записки на авторката Франсис Мейс, която влиза в чуден нов свят, където започва да възстановява една изоставена вила в живописната провинция Тоскана. Франсис Мейс открива невероятни съкровища на всяка крачка - избледнели стенописи, лозе при диво обрасли храсти в градината,, оживени пазари и възхитителни хора. В "Под небето на Тоскана", тя носи лирическия глас на един поет, окото на опитен пътешественик и изискания вкус на готвач и подканва читателите си да проучат удоволствията на италианския живот.

По книгата "Под небето на Тоскана" е направен и едноименен филм с участието на номинираната за Оскар актриса Даян Лейн. Веднага си изтеглих филма и още тази вечер смятам да посветя времето си на филма с чаша бяло вино, брускети с домати, моцарела и босилек и "долче фар ниенте" :)

Тези, които не обичат да гледат филма, преди да прочетат книгата, могат да се насочат и към други нейни творби, като "Хубавата Тоскана" и "Всеки ден в Тоскана". А за да привлека вниманието още повече, снимките на писателката на сайта й не само събуждат въображението, но и апетита.

вторник, 27 май 2014 г.

Следва продължение

2 часа на ден,  10 часа на седмица, 40 часа на месец и в най-добрия случай 480 часа в година - толкова време прекарва в път за работа и обратно средностатистическият служител. Според учените на БАН средностатистическият служител е на възраст между 25-30 години, неженен, без деца.

Автобусът се превръща в импровизирано място за срещи между непознати, със статистически погледнато потенциални възможности за изграждане на дом и семейство.  Това е грубата статистика, от учебниците, покрити с прах, чакащи някой ученолюбив студент да ги изкара от лавиците.  А дано, ама надали.

Наблюдава се тенденцията, група атоми, наречени „хора“ да преместват тежестта си от крак на крак в очакване на заветното идване на автобуса, със слушалки, с цигара, с телефон в ръка, гледащи лошо в малката точица на края на улицата, откъдето жълтата ламя се задава, изпълваща въздуха с кълбета дим. И хората, като лирическите герои от българските народни приказки се втурват в епична битка с ламята, готови да прегазят своите събратя в името на каузата – свободно място.

Винаги съм се чудела какво ли си мисли човека, преборил се за мястото.  Ето ги и моите предположения: „Нъцкииии!“, „Уф, защо седнах сега? Нали цял ден ще седя?“, „Най-накрая място и за моя въображаем приятел – чантата“ и нежно я погалват с ръка.

Уповавайки се на статистиката и теорията за вероятностите, пътувайки в година около 480 часа, ако човек отделя по 10 минути на ден в разговор със съвсем непознат, шансът денят ти да започне и да свърши по удовлетворителен начин е 1 на „пука ли ти?“ ( и без това никога не си разбирал от статистика). Или шансът е вероятностно невероятностен. Нека опитаме заедно:

Днес , нека я наречем Мария,  ме попита, дали ламята спира на „Г.М. Димитров“. Е, разбира се, тя не каза ламята, ама аз така си представих. Казах й , че някакси ще допълзи до там. Тя се засмя. Най-красивата усмивка, която бях виждал. Сякаш ми казваше, ела и ми разкажи няколко вица, дори и най-тъпите да са, ще ми стане неловко и ще трябва да се усмихна.  За съжаление не съм много добър във вицовете. Тя също го усети.

Прехапваше устни всеки път като доближим нова спирка. Личеше си, че не е от тук. Никой местен не се вглежда толкова детайлно в таблата по спирките, колкото тя. На мен ми се  е случвало само в луксозни ресторанти (не че ми е навик да ходя там) , като внимание обръщам само на цифрите преди и след запетаята. Така и не разбирам какво съм си поръчал и винаги оставам изненадан. Възприемам го като подарък от мен за мен.

Потропваше нервно с пръстчета по чантата си. Това съчетано с грохотния звук от скърцащите седалки събуди някаква смелост у мен, почувствах се като малкия брат от приказките „Тримата братя и златната ябълка“ . Малкият брат у мен седна до нея и й каза:

„Май не си от тук. Не се притеснявай. Аз слизам на същата спирка“

Да, тъпако и защо го правиш? Имаш още половин час път до работа. Ще закъснееш, шефът ще ти се кара, сякаш нямаш достатъчно грижи на главата.

„Много благодаря.“ – отвърна ми срамежливо тя. Тогава се огледах в искрящите й очи. Изглеждах променен, с една нотка  по-щастлив. Ами шефа?  Шефа изпратих на майната си.
Утре, ще отстъпя място на дядо Иван. Набрал е цветя от съседската градина. Лалета, любимите на баба Стояна. Ще бърза да се прибере вкъщи при нея, за да може за последен път да се порадва на любимите си цветя.


Вдругиден, ще седна до Ани, Петър или Гошо.. Всеки уникален със своята история.  „Следва продължение“ не е просто поредният надпис.  Сценаристът може да си ти. Напиши своята история.





СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ