четвъртък, 23 април 2015 г.

Световен ден на книгата - 23 април


Днес честваме световния ден на книгата и авторското право.


Нека да си пожелаем да четем повече, да отделяме поне по 15 минути на ден, наслаждавайки се на книга, електронен четец или аудио книга. Четенето отваря нови светове.

И не забравяйте, че четящият човек е красив.

"...четящият човек е красив. Огледай се около себе си, винаги си личи кой чете и кой – не. Има една особена замаяност, очите на четящия стават по-различни, по-излъчващи. Направо се разхубавяваш. И другите те гледат по-различно. Хайде сега, като минаваш пред огледалото, хвърли едно око, небрежно, между другото. Как е, а?
Аз съм дотук. Чак ти завиждам, че имаш да събуждаш толкова книги и толкова светове. Давай, сега си ти. На твоите четящи очи и разлистващи пръсти се надяват всички истории. "


Из Невидимите кризи,
един предговор към литература за 6 клас
Георги Господинов


Добрата книга е онази, която се отваря с очаквания и се затваря с печалба – Амос Бронсън

Намирам телевизията за доста образователна. Всеки път, когато някой включи телевизора, отивам в другата стая и започвам да чета. ― Groucho Marx

Единственото важно нещо в една книга е значението, което тя има за читателя. – Съмърсет Маугам

Има много начини да разширите мирогледа на едно дете, но любовта към книгите е най-добър от всички. – Джаки Кенеди


Четете повече. Честит празник на всички любители на писаното слово!

вторник, 21 април 2015 г.

Литературно четене: Канелената нощ с притихнала луна - Красимир Щаков



Ако искате да прекарате една вечер, отдадени на съзерцание с аромат на канела, заповядайте утре, 22 април на ежемесечната сбирка SoReadable в SOHO. Гост ще бъде един от любимите ни автори и наш приятел Красимир Щаков.

Той е автор на стихосбирката с лирически миниатюри „Изгубеност“, която е сред 30-те най-вдъхновяващи книги на 2014 г. в класацията на JobTiger TV, Книгата, която ме вдъхновява“. Негови произведения са вече публикувани в блога - ето ТУК, ТУК и ТУК и в онлайн изданието "Поетично кафене."

Красимир Щаков ще представи и книжка със специално селектирани текстове, придружени от автентични рисунки на Ралица Вълева, която илюстрира и стихосбирката "Изгубеност".

Младият автор ще ни потопи в един дълбоко съкровен свят на себепознание. Ще се опитаме да се докоснем до скритите мечти и копнежи и може би всеки по свой начин ще намери себе си. Стиховете и есеистичната проза могат да бъдат описани като едно вълшебно пътуване към нас самите. Всяка една дума, всеки един стих оставя следа в нас, като "топлина на пълна луна, която прониква в душата ни и тя хвърчи."

***

Няма и сама безспир се лута
канелената нощ с притихнала луна.
Примигва бавно през безброй звездици
и се изгубва за поредно утро, за деня.


Заповядайте на едно различно литературно четене на 22 април от 19:00 в SOHO. Вход свободен. Ние ще бъдем там.




сряда, 15 април 2015 г.

Пуснете книгата си на свобода




По случай деня на книгата и авторското право - 23 април, "Аз чета" и Буккросинг България канят всички любители на книгите да станат част от една страхотна инициатива.

Буккросинг представлява пускане на книги "на свобода" и проследяване на техните пътешествия и хората, чийто живот са докоснали.  Всяка книга носи уникален номер, чрез който в Интернет може да се проследи нейното движение.Това е възможно благодарение на сайта bookcrossing.com, където всяка книга има профил и читателите ѝ я регистрират, написват кратко ревю за нея, след което отново я пускат да пътува.

Основни цели на кампанията са да насърчи четенето и да популяризира книгите.

Освен с участие можете да се включите и като доброволец в организацията на събитието, ето ТУК. Позволете на другите да останат запленени от книгите, които са ви направили впечатление. Споделете вашата страст и с други.

Ето и едно видео за това как можете да пуснете книги на свобода:


събота, 11 април 2015 г.

"Яж и тичай" - Скот Юрек

Ако сте харесали "Родени да тичат" от Кристофър Макдугъл, то със сигурност ще харесате и "Яж и тичай", написана от световноизвестния шампион по бягане на свръхдълги разстояния,
който живее изцяло на растителна диета - Скот Юрек и Стив Фридман, автор на книгите Lost on Treasure Island, Driving Lessons и The Agony of Victory.

Започнах да чета книгата след приключването на “Родени да тичат", където многократно се споменава името на Скот Юрек. Бях силно впечатлена и заинтригувана от бяганията на свръхдълги разстояния, както и от предизвикателствата, пред които се изправят маратонците. Особено много ми допадна и начина, по който "Яж и тичай" разказва за храненето, като основа на добрите резултати, като след всяка глава има практични съвети за бягането, както и веган рецепти. Скот Юрек показва, че може да е световен шампион на веганска диета.

Скот Юрек е израснал при трудни обстоятелства- бедно семейство, майка му се е разболяла много млада, с баща си са имали обтегнати отношения, но въпреки това той не пада духом, правил е това, което се иска от него.Положил е доста усилия, за да стане това, което е. Книгата разказва за живота и кариерата на елитен спортист и веган, който вдъхновява всички бегачи - от начинаещи до звезди. "Яж и тичай" е пълна с невероятни, екстремни истории за издръжливостта и състезателния дух

В „Родени да тичат“ има много повече наука отколкото в „Яж и тичай“.В  „Яж и тичай“ проследяваме личната история на Скот Юрек и как промяната в начина му на хранене се отразява и на неговата физическа подготовка. Чрез написаното той не натяква на читателите, че трябва да отрекат месото, а по-скоро разказва как избягването на месни и млечни продукти е повлияло по положителен начин на здравословното и физическото му състояние.

Като начинаещ бегач останах изключително доволна от книгата. Има много практически съвети, които със сигурност трябва да бъдат взети под внимание при следващото бягане(разтягане, дишане, леко бягане, набавяне на достатъчно белтъчини). И не на последно място рецептите след всяка глава. Като цяло съм малко скептично настроена към веган диетите, но има неща, които със сигурност бих пробвала като разхладителните напитки и зелените смутита.

Но като че ли ми се искаше да науча повече за това, какво кара бегачите на свръхдълги разстояния да пробягват повече от 160 км, да тичат по 24 часа или просто да тичат.

Това, което бих искала да споделя, е този откъс от книгата и нека всеки сам за себе си направи своя извод:

"Ние, хората, не сме създадени да седим по цял ден. Не сме създадени и за еднообразните и незначителни движения, с които често са свързани съвременните професии. Телата ни жадуват за интензивни и разнообразни движения, които ангажират цялото ни тяло. Когато прекарваме целия ден в извършване на еднообразни, незначителни движения като машинопис, подреждане на хранителни продукти в магазина, правене на хамбургери или щракане с мишка на компютъра, телесното ни равновесие се нарушава. Ето защо системните тренировки до голяма степен имат компенсаторна функция. Не е нужно да учим толкова много за самото бягане, колкото е наложително да се откажем от вредните си навици и да възстановим равновесието, нарушено от съвременния начин на живот. "